Służem Jarmużem

Nieco o JARMUŻU

czy jarmuż jest zdrowy?

Wielki powrót Jarmużu

JARMUŻ to warzywo, które po wielu latach zapomnienia wraca do łask. Stał się bardzo popularny dzięki zmianom jakie zaczęliśmy wprowadzać do naszego życia. Chcemy być piękni, szczupli i przede wszystkim zdrowi. A wraz ze zmianą nawyków żywieniowych szukamy smacznych i zdrowych produktów do przygotowywania dietetycznych potraw. Teraz, wraz ze wzrostem ilości chorób cywilizacyjnych, nie możemy przejść obok tego warzywa obojętnie. Poza tym pięknie karbowane liście JARMUŻU przybierając różne odcienie zieleni, fioletu czy brązu mogą ubarwić nasz talerz, a odrobina pikanterii i lekkiej goryczki dodadzą fantastycznego posmaku potrawom.

Właściwości jarmużu

JARMUŻ jest przede wszystkim kopalnią witamin K i C, które zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów piersi, jajnika czy wątroby. Co ciekawe zawiera więcej wapnia niż mleko, dlatego jest wskazany dla osób leczących się na osteoporozę. Nie można też zapomnieć o dużej dawce potasu, który ma dobroczynne działanie przy regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Ale najważniejszym składnikiem jest sulforafan – czyli silny antyoksydant mający działanie antynowotworowe. Spożywanie JARMUŻU pozwala na obniżenie ryzyka występowania raka jamy ustnej, krtani czy pęcherza moczowego. Równie dobrze sprzyja oczyszczaniu organizmu, ponieważ łącząc się ze związkami toksycznymi zmniejsza ilość związków chorobotwórczych przenikających do tkanek naszego organizmu.

Pomysły na dania z jarmużem

JARMUŻ jest o tyle uniwersalnym warzywem, że możemy go wykorzystywać w kuchni w różnych wersjach: jako FITkoktajl, gotując, wyciskając z niego sok, piekąc a nawet robiąc z niego FITchipsy. Aby właściwie wykorzystać jego walory smakowe do surówek wybierajmy młode, delikatne i małe listki, a duże i twardsze wybierajmy do gotowania. Ważne, aby podczas gotowania nie poddawać JARMUŻU zbyt mocnej obróbce termicznej (max 3-4 minuty na parze) gdyż traci wtedy swoje najcenniejsze cechy. Mimo że witaminy są odporne na temperaturę, to znacząco zmniejszymy ich zawartość.

czy jarmuż jest zdrowy?

Czy każdy może spożywać jarmuż? Czy jarmuż jest zdrowy?

Przy tworzeniu jadłospisu trzeba wspomnieć o dwóch składnikach JARMUŻU, które są niekorzystne zdrowotnie przy niektórych chorobach, a wręcz potrafią je pogłębić. Mowa tu o szczawianach, które mogą się odkładać w drogach moczowych oraz nerkach powodując kamicę nerkową oraz o geitrogenach obniżających stężenie jodu w organizmie, negatywnie wpływając na hormony tarczycy.

Najważniejsze, aby zawsze świadomie wybierać składniki do naszej codziennej diety tak, aby były najbardziej korzystne dla naszego organizmu i przynosiły nam tylko korzyści. Nie warto ulegać modzie na jedzenie, bo możemy sobie tylko zaszkodzić. Dlatego przygotowując codzienny jadłospis pamiętajmy o JARMUŻU. Na pewno każdy z nas chciałby żyć w zdrowiu i dobrej kondycji jak najdłużej. Zdrowe jedzenie zawsze przełoży się na zdrowy organizm. A wtedy będziemy mieć więcej siły, energii i chęci do życia.

Zachęcam do przeglądu oferty na przygotowanie indywidualnej diety w oparciu o personalne warunki zdrowotne.

Czytaj więcej

analizator składu ciała
Sprzęt dietetyka
Adam Komorowski

Przenośny analizator składu ciała

Przenośny analizator składu ciała W mojej pracy posługuję się przenośnym analizatorem składu ciała marki TANITA®. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że mogę się spotkać z

Czytaj »

Menu